Wiedza to pierwszy krok do sukcesu. Jak wybrać najbezpieczniejszy fotelik dla noworodka?

2019-08-19
Wiedza to pierwszy krok do sukcesu. Jak wybrać najbezpieczniejszy fotelik dla noworodka?

W polskich szpitalach istnieje niepisane prawo, w myśl którego rodzic nie posiadający fotelika samochodowego dla dziecka, nie opuści placówki. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje, zwłaszcza, gdy szczęśliwi mama i tata chcą jak najszybciej znaleźć się z noworodkiem w domu. Spotkać można foteliki po starszym rodzeństwie (które notabene za chwilę będzie świętować pełnoletność), gondole z wózków czy wreszcie nosidełka z zestawu 3w1. I chociaż każde to rozwiązanie da się racjonalnie wytłumaczyć, żadne nie jest bezpieczne dla nowo narodzonego maluszka. Przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących wyboru bezpiecznego fotelika, jaki uratuje Twojemu dziecku życie w razie ewentualnego wypadku.

1. Fotelik dobierz do samochodu, nie do wózka

Niemal wszystkie dostępne na rynku foteliki dla noworodków i niemowlaków, czyli tak zwane „łupinki” mają możliwość dopasowania do stelaża wózka za pomocą specjalnych adapterów. W 3Kiwi też takie posiadamy. To niezwykle wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy dziecko zaśnie w samochodzie, a rodzic musi wyskoczyć na szybkie zakupy. Można bowiem wyjąć fotelik z auta i przełożyć na stelaż, nie budząc malucha. Problem zaczyna się wtedy, gdy dostosowanie do konkretnego modelu wózka staje się tak ważne, że niemal całkowicie przesłania kluczową funkcję fotelika. A ma on chronić delikatne ciało i szyję Twojego dziecka podczas jazdy samochodem. Nie musisz mieć wypadku – czasem wystarczy mocniejsze hamowanie, by doszło do urazów.

2. Zdecyduj się na odpowiednią kategorię wagową

Według przepisów obowiązujących w naszym kraju noworodki i niemowlęta powinny jeździć w fotelikach skierowanych tyłem do kierunku jazdy, a najlepsza do tego celu kategoria wagowa to 0-13 kg. Należy do niej na przykład fotelik Cybex Cloud Z. Niektórzy producenci oferują nosidełka w kategorii 0-10 kg lub nawet 0-9 kg, co znacznie skraca bezpieczny czas wożenia dziecka tyłem. Do niedawna jeszcze dzieci, które osiągały graniczną wagę 9 kgtaki maluch nie ma jeszcze wystarczająco mocnych kręgów szyjnych, by utrzymać głowę na miejscu w razie szarpnięcia. Dlatego specjaliści zalecają wożenie dzieci tyłem nawet do 4. roku życia. W 3Kiwi mamy odpowiednie do tego foteliki – zobacz sam!

Lepsze mocowanie ISOFIX, czy montaż na pasy?

Od 1999 roku każdy wyprodukowany samochód musi być obowiązkowo wyposażony w zaczepy do fotelika dziecięcego, czyli popularny ISOFIX. Jednak po polskich ulicach wciąż jeszcze jeżdżą znacznie starsze auta, w akich zamontowanie nosidełka na pasy to jedyna możliwa opcja. Przy poprawnym montażu każde z przedstawionych wyjść zapewni maluchowi bezpieczeństwo. Warto tylko wiedzieć, że montowanie fotelika na pasy wymaga ich maksymalnego naciągnięcia, tak, aby w przypadku nagłego hamowania lub wejścia w ostry zakręt nie wyślizgnął się z pasów.

pixel