Dziecko nie lubi jeździć w foteliku samochodowym? Może jest mu niewygodnie?

2021-02-15
Dziecko nie lubi jeździć w foteliku samochodowym? Może jest mu niewygodnie?

Usadzasz dziecko w foteliku, zapinasz pasy i... zaczyna się. Przeraźliwy płacz może trwać godzinami. Przyczyn takiej reakcji jest wiele: od choroby lokomocyjnej, po niechęć do przebywania w narzuconej pozycji i ograniczania swobody ruchów. Żaden rodzic nie lubi patrzeć na cierpienie swojej pociechy, dlatego odruchową reakcją jest wyciąganie dziecka z fotelika i branie go na ręce. Chyba nie musimy wspominać o tym, że niesie to ze sobą duże niebezpieczeństwo? Są inne sposoby na przekonanie maluszka do tego, że podróżowanie autem może być przyjemne.

Dobierz fotelik samochodowy, w którym dziecko będzie się czuło komfortowo

Na dziecięce protesty nie ma uniwersalnej metody. Jedni rodzice przeczekają płacz, inni przerwą podróż i poczekają, aż maluch zaśnie. Nie zawsze jest na to czas – warto wdrożyć rozwiązania, które sprawdzą się zawsze, a nie tylko okazjonalnie. Częstą przyczyną oporu stawianego przez małego podróżnika jest dyskomfort. Dlatego niezmiernie ważne okazuje się perfekcyjne dopasowanie fotelika, w którym dziecko będzie jeździć. Priorytetowo należy potraktować wskazania co do wagi. Nowoczesne foteliki są projektowane w kilku kategoriach wagowych. Dobór modelu względem wagi i wzrostu to absolutna konieczność. Co więcej, przy zakupie fotelika dziecięcego należy uwzględnić inne kwestie wygody malucha.

Wielostopniowa regulacja, system obrotowy, kilka możliwych pozycji i kątów odchylenia oraz oddychająca tapicerka skutecznie podnoszą komfort jazdy w foteliku. Jakość wykonania ma tutaj kluczowe znaczenie. Przykładowo, zaawansowany technicznie fotelik dziecięcy Cybex bije na głowę "tanie modele", o używanych nie wspominając. Przy wyborze fotelika znaczenie mają zarówno jakość, jak też jego wielkość i kształt. A ponieważ bezpieczeństwo to temat bezdyskusyjny, podczas jazdy nigdy nie należy rozpinać pasów ani ich luzować.

Zakupiłeś właściwy fotelik dziecięcy, co dalej? Jak zabawiać dziecko w aucie?

Mimo możliwości jazdy w świetnie dopasowanym foteliku, maluch wciąż jest markotny? Nie pomaga płynna technika jazdy i unikanie gwałtownego skręcania lub hamowania? Być może dziecko zwyczajnie się nudzi. Pokaż mu, że podróż może być pełna miłych niespodzianek. Przygotuj torbę z ciekawymi zabawkami, które rozbudzą ciekawość młodego pasażera. Liczcie zauważone za oknem zwierzątka, śpiewajcie ulubione piosenki.

W przypadku 'histerii' mów do dziecka spokojnym głosem i spróbuj zainteresować go czymś innym. Jazda w foteliku stworzonym z myślą o dzieciach nie musi się źle kojarzyć. Wytłumacz maluszkowi, że wszyscy podróżują w zapiętych pasach i uzbrój się w cierpliwość. Prędzej czy później dziecko zrozumie, że protestem nic nie wskóra. Nie minie wiele czasu, a przejażdżki samochodowe w foteliku staną się dla niego niezwykłą przygodą.

pixel