Fotelik samochodowy dla przedszkolaka. Kiedy można bezpiecznie zmienić fotelik na model 15-36 kg?

2019-05-20
Fotelik samochodowy dla przedszkolaka. Kiedy można bezpiecznie zmienić fotelik na model 15-36 kg?

Dziecko osiągnęło wagę 15 kg. Pierwszą myśl, jaka pojawia się wtedy w głowie wielu rodziców, można streścić w następujących słowach: w końcu zmienię mu fotelik na ten dla starszaków. Lecz zanim tak jak oni pobiegniesz do sklepu i poprosisz o najbezpieczniejszy model 15-36, weź głęboki wdech i pomyśl: w jakim wieku jest Twój maluch? Dużo dzieci waży 15 kg w wieku około dwóch lat, a wtedy są za małe na tak zwany „ostatni” fotelik. Kiedy więc nadchodzi dobry moment na zmianę i jak nie wpaść w pułapkę pod tytułem „moja pociecha jest już za duża na fotelik dla maluchów”? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Przesadź dziecko do fotelika 15-36 tak późno, jak to tylko możliwe

Powyższe stwierdzenie niezmiennie spotyka się ze zdziwieniem rodziców. Jak to, duży przedszkolak ma jeździć w foteliku 9-18, albo, co gorsza, tyłem? Jednak prawa fizyki i etapy rozwoju dziecka są nieubłagane. Po pierwsze, trzyletniemu maluchowi nie wyjaśnisz na dłużej niż minutę, dlaczego nie wolno odpinać pasów samochodowych lub wychylać się z zagłówka. Dodatkowo pasy, z których korzystają dorośli, nie są dostosowane do budowy małych dzieci. I nie chodzi tu jedynie o wzrost, ale również o anatomię. Głowa malucha jest równa 20% masy jego ciała, u Ciebie to jedynie 5%. Spora różnica, prawda? W razie wypadku ta głowa leci bezwładnie do przodu. Dzieci nie mają też całkowicie rozwiniętych kości biodrowych, które utrzymują pas na swoim miejscu i nie pozwalają mu zjechać na brzuch (a taka wędrówka może skończyć się poważnymi obrażeniami wewnętrznymi). Przynajmniej do 4. roku życia powinny więc jeździć w pięciopunktowej uprzęży, która jest odpowiednio wyprofilowana i utrzyma ciało dziecka w przypadku hamowania czy stłuczki.

A co, jeśli moja pociecha ma 3 lata i waży 18 kilogramów?

Takie sytuacje zdarzają się dosyć często. Na czwórkę dzieci przynajmniej jedno osiągnie powyższą wagę jeszcze przed ukończeniem 4 lat. Nawet gdy kupisz najlepszy fotelik Cybex albo Takata z grupy 15-36 kg, nie zmienia to faktu, że powinien poczekać, aż dziecko nieco podrośnie. Jeżeli jesteś zwolennikiem wożenia maluchów tyłem jak najdłużej się da, możesz zainwestować w fotelik RWF do 25 kg. To rozwiązanie okazuje się bezpieczniejsze, niż kupowanie fotelika skierowanego przodem do kierunku jazdy – przypomnij sobie fragment o wadze głowy dziecka. W przypadku fotelika FWF (przodem) przy stłuczce lub hamowaniu leci ona bezwładnie do przodu, powodując ogromne obciążenia kręgów szyjnych. W RWF jest wciskana w oparcie fotelika, a on sam przejmuje działające na nią siły. Jeżeli zachęciliśmy Cię do zakupu modelu skierowanego tyłem do kierunku jazdy, zapraszamy do naszego sklepu 3 Kiwi. Znajdziesz tam też foteliki FWF dla starszych dzieci, które otrzymały wysokie oceny w niezależnych testach zderzeniowych.

pixel