ISOFIX czy pas samochodowy: który system mocowania fotelika dziecięcego jest najlepszy?

2019-08-01
ISOFIX czy pas samochodowy: który system mocowania fotelika dziecięcego jest najlepszy?

Przy zakupie fotelika dla dziecka często zadajemy sobie pytanie: jaki typ montażu wybrać? Obecnie możemy spotkać jego dwa rodzaje, czyli fabryczny pas w aucie i baza ISOFIX. Istnieje wiele teorii na temat ich bezpieczeństwa, natomiast eksperci mówią, że każdy fotelik je zapewnia, jeśli tylko jest prawidłowo przymocowany. Tylko jak to robić i czym właściwie różnią się powyższe sposoby montowania fotelików dziecięcych? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.

Pas samochodowy zapewnia bezpieczeństwo tylko wtedy, gdy jest dobrze poprowadzony

Montaż za pomocą pasa samochodowego ma wiele zalet. Podstawową jest uniwersalność: można go bowiem zamontować w każdym samochodzie, niezależnie od roku produkcji. Łatwo też go wypiąć i przełożyć do innego auta, gdy na przykład dziecko wybiera się na wycieczkę z dziadkami. Aby dobrze spełniał swoja funkcję, konieczne jest odpowiednie poprowadzenie pasa. W przypadku modelu 0-13, na przykład Cybexa z naszego sklepu 3Kiwi, pas biodrowy przekładamy przez prowadnice nad nóżkami malucha, a barkowym opasujemy skorupę nosidełka. W fotelikach dla starszaków (15-36) dziecko zapina się pasami jak dorosłego, dbając o to, by przebiegały zgodnie z zaleceniami producenta. Natomiast gdy posiadamy model 9-18 lub fotelik samochodowy RWF, trzeba dokładnie przeczytać dołączoną instrukcję. Ten ostatni często jest montowany nie tylko z pomocą pasów samochodowych, ale także dodatkowych taśm kotwiczących, które mocuje się do przednich foteli.

System ISOFIX sprawdza się, kiedy rodzice mają do dyspozycji więcej niż jedno auto

Ten, kto choć raz montował fotelik na bazie ISOFIX, z pewnością docenia przystępność takiego rozwiązania. Modele te składają się z dwóch części: siedziska i specjalnej podstawy z solidnymi hakami, które wpinamy w zaczepy znajdujące się na stałe w samochodzie. Następnie nakładamy siedzisko, aż usłyszymy charakterystyczny klik. W niektórych fotelikach znajduje się też oznaczenie sygnalizujące poprawne ich wpięcie. Dzięki temu mamy pewność, że fotelik naszego dziecka jest dobrze umocowany. Wszystkie auta schodzące obecnie z taśm produkcyjnych mają ISOFIX w standardowym wyposażeniu. Możemy więc spokojnie udać się do sklepu 3Kiwi i wybrać fotelik wykorzystujący ten mechanizm. Jeśli podróżujemy z dzieckiem różnymi samochodami, na przykład rano do przedszkola zawozi je mama, odbiera tata, a weekendy maluch spędza z dziadkami, ISOFIX to świetne rozwiązanie. Taki fotelik każdy zamontuje w odpowiedni sposób, oszczędzając czas i zyskując pewność, że pociecha jest bezpieczna.

pixel