Jak wybrać odpowiednie krzesełko do biurka dla dziecka?

2017-08-17
Jak wybrać odpowiednie krzesełko do biurka dla dziecka?

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE KRZESEŁKO DO BIURKA DLA DZIECKA?
Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że nasze pociechy znów sporą część czasu będą spędzać przy swoich biurkach.


Mając na uwadze rozwój psychofizyczny dzieci i ich potrzeby wiemy, że to spory wysiłek nie tylko intelektualny, ale również fizyczny, dlatego tak bardzo istotne jest byśmy zadbali o odpowiednie warunki dla pracy małego człowieka, które dzięki zastosowaniu zasad ergonomii pozwolą odciążyć dziecięcy kręgosłup czy wzrok. Organizując naukową przestrzeń ważne byśmy zwrócili uwagę nie tylko na zakup dobrego biurka, zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, ale i wybór właściwego krzesła.


A jakie powinno być, to wspomniane dobre krzesło? O tym przeczytacie poniżej.NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS WYBORU KRZESEŁKA?
Dobre krzesło to przede wszystkim takie, które odciąża kręgosłup i wspiera odpowiednią pracę mięśni posturalnych, dzięki czemu zapewnia optymalną pozycję ciała. Dobre krzesło, to również, takie, które posiada możliwość regulacji i dostosowania się do potrzeb małego ucznia. Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując krzesło do dziecięcego biurka?


OPARCIE


Wybierając krzesło powinniśmy zwrócić uwagę na konstrukcję oparcia. Brzmi dziwnie? Niekoniecznie. Chodzi o to, by było miało odpowiedni kształt, a jego wygięcia były dopasowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Jest to o tyle istotne, gdyż dzięki owemu profilowaniu oparcie podpiera kręgosłup w punktach narażonych na największe obciążenie – w odcinku lędźwiowym i w odcinku piersiowym. Ważna jest również możliwość regulowania wysokości i kąta odchylenia oparcia.


SIEDZISKO


Myśląc o krześle dla swojego dziecka, nie kupujmy takiego na wyrost, bo dłużej posłuży. Wbrew pozorom, to nie będzie dobra inwestycja. Krzesło do nauki powinno mieć odpowiedni rozmiar siedziska, dostosowany do wieku dziecka. Oczywistym jest, że „cztery litery” osoby dorosłej różnią się gabarytami od dziecięcych „czterech literek” . Wyznacznikiem optymalnej głębokości jest długości ud naszej pociechy. Szerokość natomiast określa postura dziecka, gdyż po bokach siedziska powinno zostać kilka centymetrów tzw. „wolnej przestrzeni”. Wysokość siedziska, a tym samym krzesła powinna być taka, by stopy opierały się o podłogę, a nogi były zgięte w stawach kolanowych pod kątem prostym.


PODŁOKIETNIKI


Podłokietniki to dobre rozwiązanie, dlatego fajnie, jeśli wybierane krzesło je posiada. Ułatwiają one utrzymywanie odpowiedniej, wyprostowanej postawy, odciążają ramiona i przedramiona. Właściwie usytuowane podłokietniki powinny znajdować się na takiej wysokości, by położone na biurku ręce znajdowały się pod kątem prostym lub rozwartym (zgięcie w stawie łokciowym).NA CO JESZCZE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
Dobrym i korzystnym rozwiązaniem są posiadanie przez krzesło kółka. Dzięki nim zapewnia ono swobodę ruchów i ułatwia pracę przy biurku. Warto zwrócić uwagę na ich jakość oraz tworzywo z jakiego są wykonane, a wybór dostosować do swoich potrzeb. Miękkie kółka świetnie sprawdzą się na twardych powierzchniach, takich jak podłogi, a twarde na wykładzinach i dywanach. 


Pomocnymi elementami są również zagłówki i podnóżki.


Kluczowym aspektem podczas dokonywania wyboru powinny być posiadane przez krzesło atesty i certyfikaty. Jest to bardzo istotna kwestia, której nie należy bagatelizować.JAKIE KRZESŁO KUPIĆ?
Biorąc pod uwagę powyższe zmienne nasuwa się wniosek, że nie warto kupować za dużego krzesła, gdyż będzie to tylko pozorna oszczędność. Dzieci spędzają zbyt wiele czasu siedząc przy biurkach, byśmy mogli sobie pozwolić na wybór niewłaściwego krzesła.


Źle dobrane może spowodować więcej szkody niż pożytku, a poczynioną „oszczędność” będziemy musieli zainwestować w zajęcia korygujące wady postawy naszej pociechy. Rozsądnym rozwiązaniem i zarazem dobrą inwestycją są krzesła posiadające możliwość różnorodnej regulacji – dzięki czemu rosną z naszą pociechą. Na każdym etapie rozwoju możemy je odpowiednio dopasować do wzrostu i potrzeb naszego dziecka. To wydatek, który rozkłada się na lata.


Każdy z nas potrzeby i bezpieczeństwo dziecka stawia na pierwszym miejscu. Pragniemy dać mu wszystko to, co najlepsze na każdym etapie jego rozwoju. Dlatego dokonując wyboru również krzesła warto zwrócić uwagę nie tylko na jego markę czy wygląd, lecz także na funkcjonalności, jakość wykonania i posiadane certyfikaty. Krzesła spełniające te ważne kryteria znajdziecie w naszym sklepie – O TU (KLIK)


Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
pixel