Czy fotelik RWF to tylko model 0-13 kg?

2019-12-23
Czy fotelik RWF to tylko model 0-13 kg?

Producenci fotelików dziecięcych zalecają, żeby maluch do osiągnięcia wagi 13 kg podróżował tyłem do kierunku jazdy. Z tego powodu wszystkie „pierwsze” foteliki, czyli tak zwane nosidełka, są przystosowane właśnie do takiego montażu. Jednak często rodzice, widząc, że ich dziecko samodzielnie siada albo jego nóżki wystają już za obręb fotelika, szybko kupuje model mocowany przodem. W rezultacie kilkumiesięczne lub roczne maluchy jeżdżą w sposób bezpośrednio zagrażający ich zdrowiu, a nawet życiu. Dlaczego słowa producenta są tutaj tak ważne? I czy koniecznie dwulatek musi mieścić się jeszcze do nosidełka? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule.

Dziecko do 4 lat powinno jeździć tyłem

Kwestią podstawową w doborze fotelika dla malucha jest budowa jego ciała. Dzieci, w porównaniu do dorosłych, mają nieproporcjonalnie dużą głowę i wciąż nierozwinięte jeszcze mięśnie szyi oraz karku. Można to porównać do kasku, który ważyłby 1/5 całej naszej masy ciała, czyli około 20-25 kg. Trudno byłoby go utrzymać, prawda? Podczas nagłego hamowania, gdy głowa leci bezwładnie do przodu, jest to jeszcze bardziej męczące. Dlatego dzieciom do ukończenia 2. roku życia, a dziś nawet do 4 lat, zaleca się podróżowanie tyłem do kierunku jazdy. W fotelikach RWF (czyli rear way facing) w razie hamowania albo zderzenia ciało malucha jest wciskane w oparcie, co redukuje działanie na niego ogromnych sił bezwładności. Dlaczego zatem pociecha, która jest maksymalnie asekurowana w foteliku 0-13 kg, już po osiągnięciu wagi 9 kg miałaby być tej ochrony pozbawiona? W naszym sklepie 3Kiwi znajdziesz foteliki RWF, w których wygodnie mogą podróżować także starsze dzieci.

RWF to doskonała opcja również dla starszaka

Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy były do niedawna uważane za modele dla maluchów. Rodzice z utęsknieniem czekali na chwilę, kiedy ich pociecha będzie na tyle „dorosła” żeby jeździć przodem – w efekcie przesadzali ją do większego fotelika stanowczo za wcześnie. Dziś na rynku dostępne są foteliki, w których mogą jeździć nawet cztero- czy pięciolatki. Rozpiętość wagowa jest bardzo duża: można spotkać zarówno modele 0-18 i 9-18 kg, jak i 0-25 czy 9-25 kg. Podstawowym kryterium wyboru konkretnego fotelika jest oczywiście zaliczony Test Plus. Nie trzeba się też martwić, że rosnącemu dziecku zabraknie nagle miejsca na nogi. Tego typu modele są większe i bardziej oddalone od oparcia, niż nosidełko, dlatego są doskonale przystosowane do potrzeb malucha. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto wybrać rwf fotelik taki bowiem można mocować zarówno na ISOFIX, jak i na pasy. Dodajmy do tego nogę stabilizującą oraz taśmy kotwiczące, a otrzymamy tron dziecięcy niemożliwy do poruszenia.

pixel