Decyzja podwójnie ważna, czyli wybieramy wózek dla bliźniaków
Podwójna ciąża niemal zawsze jest niespodzianką dla rodziców. Nietrudno się zatem domyślić, że uczucia towarzyszące tej wiadomości na jakiś czas biorą górę. Gdy emocje już nieco opadną, przyszli mama i tata zastanawiają się, jak podejść do szykowania wyprawki i miejsca dla noworodków – przecież teraz każdą rzecz trzeba liczyć dwa razy! Jednym z najbardziej wymagających wyborów jest kupno wózka. Teraz bowiem z rozbudowanej oferty zostaje tylko kilka, kilkanaście modeli i trzeba spośród nich wybrać ten idealny. Jak się do tego zabrać?
Dokładnie przeanalizuj wszystkie dane techniczne upatrzonego wózka
Już pojedyncze pojazdy dziecięce bywają naprawdę ciężkie, a w przypadku bliźniaczego wózka waga się wręcz podwaja. Do tego dolicz dzieci w zimowych kombinezonach, kosz pełen zakupów i śnieżne zaspy, a nie będziesz już nigdy potrzebowała siłowni. Wybierając wózek dla swoich pociech, zwróć zatem uwagę, czy nie jest on za ciężki lub zbyt lekki, gdyż może być niestabilny. Modele dostępne w naszym sklepie 3Kiwi ważą już od 10 kg (wózek spacerowy) do ok. 20 kg (pojazd 2w1). Taki przedział wagowy zapewnia maluchom bezpieczeństwo i wygodę podróżowania. Nie mniej istotną kwestią jest szerokość i długość wózka: ma to znaczenie zwłaszcza przy siedziskach umieszczonych obok siebie, jak w Bugaboo Donkey Twin . Jeżeli decydujesz się na wózek, w którym dzieci znajdują się jedno za drugim, zorientuj się, czy upatrzony pojazd swobodnie pokonuje zakręty i zawraca.
Zapewnij sobie komfortową jazdę przez dobranie odpowiednich kół
Idealne koła dla każdej mamy będą oznaczały co innego. Ta mieszkająca na wsi doceni pompowane, natomiast mama z miasta, jaka w swojej okolicy ma jedynie równe chodniki, wybierze raczej koła piankowe. Pompowane kółka zapewniają stabilność na każdym podłożu, a dobra amortyzacja sprawia, że spacer jest przyjemny dla maluchów. Natomiast piankowe mają jedną wyraźną zaletę – nie można ich przebić, a także są dużo lżejsze od poprzedników. Jeśli więc na co dzień mieszkasz w mieście, ale często wyjeżdżasz do rodziny na wieś, lepszym rozwiązaniem okażą się koła pompowane.
Została jeszcze ostatnia kwestia: układ wybranego pojazdu
Na rynku wózków dziecięcych można spotkać dwa rodzaje pojazdów dla bliźniaków: te, w których dzieci jadą przy sobie i takie, w jakich jeden maluch podróżuje za drugim. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, a wszystko zależy od wieku i aktualnego nastroju obojga dzieci. Jeśli są w dobrym humorze, świetnie sprawdza się wózek obok siebie, a gdy zaczynają się kłócić czy zabierać sobie zabawki, lepszym okazałby się model „jedno za drugim”. Lecz i to rodzi konflikty, bo każdy z maluchów chciałby być pierwszy i widzieć świat. Doskonałym wyjściem z tej sytuacji będzie model, w jakim spacerówki można wpiąć w dwie strony.